Sopot to jedno z najbardziej urokliwych polskich miast i jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Bałtykiem.
Osławiony w całej Polsce deptak – zwany „Monciakiem” – to zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Bohaterów Monte Cassino biegnąca prosto do mola. Po obu jej stronach mieszczą się malownicze kamieniczki, galerie, puby i kawiarnie. Latem Monciak zamienia się w kolorową 600-metrową rzekę turystów. To jedno z najbardziej charakterystycznych sopockich miejsc, serce miasta, a co za tym idzie – główne miejsce spotkań.
To właśnie tu, na „Monciaku” uwagę gości zwraca jeden z najciekawszych przykładów śmiałej współczesnej architektury – Krzywy Domek. Budynek ten, nawiązujący do rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga – szwedzkiego rysownika od lat mieszkającego w Sopocie, to już niemal symbol miasta. Od swojego powstania w 2004 roku jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w kurorcie.
Przykładem bardziej tradycyjnej architektury, która olśniewa swoją dostojnością, jest znajdujący się nieopodal „ujścia” sopockiego deptaka – Grand Hotel. Dumna sylwetka stojącego tuż przy plaży, monumentalnego gmachu odzwierciedla bogatą i pełną anegdot historię tego jednego z najwytworniejszych hoteli w Polsce. Gościł on w swoich wnętrzach setki najznamienitszych postaci ze świata kultury, polityki i nauki. Wśród tych, których wizyty najczęściej się wspomina byli m.in.: Charles Aznavour, Marlena Dietrich, Charles de Gaulle, Greta Garbo i Jan Kiepura.
Nie mającym sobie równych ani nawet podobnych obiektów jest sopocka Opera Leśna. Ten zadaszony amfiteatr, który uchodzi w opinii fachowców za jeden z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie, gości rokrocznie największe sławy muzyki klasycznej oraz popularnej, dając radość tysiącom melomanów. Przed widownią, liczącą 5 000 słuchaczy, występowały tu takie sławy jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John, a także Lionel Richie, Bryan Adams czy Simply Red. Na deskach Opery Leśnej od ponad 40 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Sopot Festival (Sopot Top of the Top Festival). Dla odmiany, znajdujący się w repertuarze każdego roku Festiwal Sopot Classic jest letnią propozycją dla wszystkich preferujących muzykę klasyczną.
Osoby kochające sport chętnie odwiedzają również sopocki Hipodrom. To jeden z trzech tego typu obiektów w Polsce. Doskonała bieżnia i malownicze położenie – sąsiedztwo zalesionych wzgórz morenowych i Zatoki Gdańskiej – stawiają go w czołówce hippicznych obiektów sportowych. Z pięknymi halami, torem i terenem zielonym to miejsce międzynarodowych zawodów hippicznych oraz centrum rekreacji dla mieszkańców i gości.
Tym, co przyciąga latem najwięcej turystów jest jednak Bałtyk i szerokie, piaszczyste plaże, rozciągające się na długości 4,5 km. Kuszą one amatorów wodnych i słonecznych kąpieli, a szukającym wyciszenia i spokoju oferują unikalny klimat oraz wyśmienitą kuchnię usytuowanych wzdłuż linii brzegowej restauracji. Plaża sopocka jest jedną z najlepiej utrzymanych plaż nad Zatoką Gdańską, bardzo wysoko ocenianą we wszelkich rankingach ogólnopolskich, zarówno tych dotyczących czystości i zagospodarowania, jak i bezpieczeństwa.
Trudno jednak wyobrazić sobie zwiedzanie Sopotu bez spaceru po najbardziej charakterystycznej dla tego miasta konstrukcji – najdłuższym w Europie drewnianym molo, które wcina się w morze na długość ponad 511 m. Powstałe w latach 20-tych XIXw., od swoich początków aż do dziś jest wizytówką Sopotu.
Piękno sopockich plaż znakomicie prezentuje się w odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu. To właśnie z myślą o osobach preferujących wypoczynek na wodzie w Sopocie powstała marina. Sopocka przystań jachtowa zlokalizowana na końcu molo działa od 2011 roku. W trzech basenach mogą zacumować 103 jednostki. Nowa przystań podniosła atrakcyjność miasta, a także przyczyniła się do zabezpieczenia mola przed zgubnym działaniem fal i wiatru.
Innym miejscem atrakcyjnym dla miłośników sportów wodnych jest Aquapark Sopot. Proponowane tu atrakcje wodne zostały zaplanowane z myślą o odwiedzających w każdym wieku. Główną część Parku stanowią różnej wielkości baseny, połączone ze sobą kanałami przepływowymi oraz mostkami, nie brakuje też zjeżdżalni.
Spacerowicze, których oczarowała pełna anegdot historia kurortu, mogą poszerzyć swoją wiedzę o jego przeszłości na wczesnośredniowiecznym grodzisku położonym przy ul. Haffnera, w odległości zaledwie 400 m od brzegu morskiego. Jest to pozostałość po istniejącym w okresie od VIII do X w. umocnionym grodzie. To najstarszy zabytek Sopotu. Okolona potokami Grodowym i Kamiennym warownia położona jest na zalesionym wzniesieniu, na szczycie którego znajduje się otoczony wałami ziemnymi dziedziniec grodowy o wymiarach 45 x 49,5 m. Od 1998 r. funkcjonuje tu mini-skansen, nad którym opiekę sprawuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Organizowane są tu festyny i spotkania o charakterze edukacyjnym, promujące historię i zabytki kultury wczesnośredniowiecznych Pomorzan. W 2011 roku u podnóża grodu powstał pawilon wystawienniczo-edukacyjny.
Przedruk z visit.sopot.pl